ورزش های آبی در افزایش جریان خون رسانی به عضله، دستگاه تنفسی،  افزایش متابولیسم عمومی و افزایش جریان خون سطحی مفید هستند؛ افزایش متابولیسم عمومی، هم در چاقی و هم در پیشگیری از دیابت نوع 2 موثر است. ( این بیماری در افراد سن بالا و چاق که حساسیت سلول هایشان به هورمون انسولین کاهش می یابد بیشتر است ). در شنا کردن به علت افزایش متابولیسم، سوخت و ساز گلوکز به راحتی صورت می گیرد؛ شنا باعث کاهش حساسیت پایانه های اعصاب حسی می شود که در فیزیوتراپی موثر است و باعث ریلکس شدن عمومی عضلات و کاهش استرس می شود.

تمام فواید قلبی – عروقی دویدن، با شنا کردن  به دست می آید؛ شنا ترکیبی از حرکات متفاوت  است که:

  • به خاطر مقاومتی که آب به وجود می آورد باعث قدرت می شود.
  • باعث انعطاف پذیری می شود که این انعطاف پذیری در مفاصل  بزرگ مثل مفاصل گردن، شانه و کشاله ران بیشتر است.
  • باعث افزایش استقامت می شود.
  • در ورزش های دیگر، خطر شکستگی بیشتر است؛ اما در شنا به علت هماهنگی حرکت، خطر شکستگی کمتر می شود.
  • در گذشته تاکید می شد، افرادی که پوکی استخوان دارند؛ به طور مطلق استراحت کنند. امروزه می گویند که فشار محوری برای تحریک استخوان سازی سودمند است. پس ورزش شنا یکی از ورزش های پیشنهادی برای این افراد است. شنا در درمان آرتریت، کمر درد، چاقی، فشارخون و آسم نقش موثری دارد. در دوران بارداری نیز شنا ورزشی مناسبی است. رطوبت موجود در استخر می تواند به بهبود آسم کمک کند. اما فعالیت ورزشی در هوای سرد و خشک در افراد مبتلا به آسم می تواند باعث تحریک راه های تنفسی شود. در استخر های سر پوشیده کلر می تواند باعث ناراحتی افراد مبتلا به آسم شود؛ پس باید مواظب باشند که حساسیت نداشته باشند و یا از اسپری مخصوص استفاده کنند.

موارد منع ورزش های آبی

  • مطلق: موارد منع مطلق شامل نارسایی قلبی، ضایعات عفونی
  • موارد منع نسبی: موارد نسبی شامل صرع، بیماری MS ( آب گرم باعث تشدید علایم MS می شود )
  • دو شرط برای شنا کردن افرادی که صرع دارند؛ وجود دارد:

1: تحت کنترل با دارو باشند و طی 6  ماه اخیر هیچ حمله ای نداشته باشند.

2: ناظر مستقیم داشته باشند.

درباره m.javadtavakkoli

محمد جواد توكلی کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی محض مربی رسمی فدراسیون بدنسازی دارای مدرک تافل و مترجم کتب ورزشی متخصص طراحی تمرین و زمانبندی عضو گروه تناسب اندام و آموزشی هت فیت

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *