زمان بندی تغذیه و انرژی:

زمان بندی تغذیه با برنامه مناسب به افزایش دسترسی به منبع انرژی مورد نیاز کمک میکند،داشتن سوخت کافی و مورد نیاز در زمان لازم را تضمین کرده  وسیستم های مصرف انرژی بدن شما تقویت میکند.پس در نتیجه: اینکه چه بخورید،چه قدر بخورید و چه زمانی بخورید روی انرژی شما موثر خواهد بود.

زمان بندی تغذیه و بازگشت به حالت اولیه:

در دقایق و ساعات بعد از تمرین،عضلات شما آرام آرام به حالت اولیه باز می گردند. انرژی که در طول تمرین مصرف کرده اید و آسیبی که در طی تمرین حاصل شده باید جبران شود تا در تمرین بعدی بتوانید عملکرد بهتری را ارائه دهید.برخی از این آسیب ها برای بازیابی و رشد ضروری هستند  و باعث دریافت انرژی و کسب قدرت می شوند ولی برخی آسیب ها کاملا منفی بوده و باید کم شوند تا آسیبی به سلامتی و عملکرد درست بدن نرسانند.

آنزیم هایی که مواد مغذی را به ماهیچه ها منتقل میکنند ،دقیقا بعد از تمرین در فعالترین حالت قرار دارند.با مصرف درست و کافی مواد غذایی آسیب ها کاهش یافته و ماهیچه های شما شروع به بازسازی می کنند.

در واقع دقایق بعد از تمرین جز زمان طلایی برای بازسازی محسوب میشوند.

اگر شما یک روز تمرین شدید داشته باشید ویا بیش از چندبار در یک روز تمرین داشته باشید ،نیاز مبرم به تغذیه مناسب در زمان بازیافت دارید.چون ماهیچه های شما به انرژی وابسته است.

بعضی افراد به بازیافت آنی بعد از تمرین فکر میکنند که تا حدی معقول است ،اما میزان غذای مصرفی تعیین میکند که بدن شما برای تمرین یا رقابت بعدی چقدر آماده است.ترکیب درست مواد غذایی که درست بعد از تمرین و ورزش مصرف می شوند به بازسازی عضلات کمک میکنند.

زمان بندی تغذیه و ایمنی:

زمان بندی تغذیه تاثیر بسزایی در ایمنی ورزشکار دارد.ورزش شدید و طولانی مدت عملکرد ایمنی را کاهش می دهد.علاوه بر این تحقیقات نشان داده است تمریناتی که باعث کاهش ذخایر کربوهیدرات(قند) عضلات میشود ،موجب کاهش سلول های ایمنی در خون میشود. و همچنین باعث افزایش هورمون های استرس زا و دیگر شاخص های ضد التهابی می شود.

ممکن است عضلات به دلیل نیاز به مواد غذایی با سیستم دفاعی به رقابت بپردازند.پس در نتیجه:

درشت مغذی هایی از جمله کربوهیدرات ها و همچنین  مصرف به اندازه و مناسب مواد معدنی مثل آهن،روی و ویتامین های B6،E،C،A و B12 نقش مهمی در ایمنی ایفا می کنند.

اکنون که با مزایای زمان بندی تغذیه آشنا شدید ،نوبت پاسخ به این سوال می رسد:

چگونه بدن ما از غذا به عنوان سوخت مورد نیاز خود استفاده می کند؟

همانطور که در ابتدای مبحث عنوان شد، سوخت و انرژی مورد نیاز عضلات بدن در غذا نهفته است . برای درک اینکه بدن چگونه غذا را از دهان به عضلات می رساند،شناخت سوخت و ساز مواد غذایی (متابولیسم) مهم است.

همانطور که یک کلمه از حروف مختلف تشکیل شده ، غذا نیز از انواع مختلف مولکول ها تشکیل شده است.

بعد از اینکه غذا جویده و بلعیده شد ،تبدیل به مایع  و وارد معده شده و در انجا به کمک آنزیم ها به ذرات مولکولی  مغذی و غیر مغذی تجزیه می شود و از معده خارج و وارد روده کوچک شده و در نقاط مشخصی از روده جذب و وارد جریان خون میشود.

متابولیسم: فرایند تجزیه مواد غذایی و استفاده از آن برای تامین سوخت مورد نیاز فعالیت های بدن است.

مواد مغذی به دو دسته تقسیم میشوند:

  • درشت مغذی ها که شامل{ الف:کربوهیدرات ب: چربی    ج: پروتئین } می باشند.
  • ریز مغذی ها که شامل:{ویتامین ها،مواد معدنی،آب و فیبر } می باشند .

 

 

این درشت مغذی ها هستند که از خون وارد عضلات و اندام ها می شوند وعضلات به شکل خاصی آنها را در سلول هایشان ذخیره کرده  و در مواقع نیاز سوزانده و انرژی مورد نیاز را تامین میکنند.(سوبسترای انرژی)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درباره m.javadtavakkoli

محمد جواد توكلی کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی محض مربی رسمی فدراسیون بدنسازی دارای مدرک تافل و مترجم کتب ورزشی متخصص طراحی تمرین و زمانبندی عضو گروه تناسب اندام و آموزشی هت فیت

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *