گرفتن شرح و حال و انجام معاینه فیزیکی دقیق در هنگام ارزیابی فرد مبتلا به پیچ خوردگی مچ پا بسیار مهم است. این اقدامات به پزشک کمک می کنند تا علاوه بر تشخیص، شدت آسیب را نیز تخمین بزند.

اولین گام مهم در شروع ارزیابی دانستن مکانیسم آسیب مچ پا است. از فرد خواسته می شود تا نحوه ی دقیق وارد آمدن ضربه و موقعیت پا در هنگام آسیب را به طور کامل توضیح دهد. اهمیت این موضوع به اندازه ای است که در صورت نیاز از فرد خواسته می شود تا با پای سالم نشان دهد که چگونه دچار آسیب شده است. معمولاً فرد ذکر می کند که روی قسمت خارجی پای خود چرخیده و بلافاصله دچار درد شده است.

اینکه آیا فرد پس وارد آمدن ضربه به مچ پا توانسته به بازی خود ادامه دهد یا راه رفتن و تحمل وزن برایش دشوار بوده، نیز در تعیین وسعت آسیب کمک کننده است. در صورتی که فرد قادر بوده بلافاصله بعد از آسیب راه برود و پس از آن به تدریج بر میزان درد و متورم مچ پایش افزوده شود، به احتمال زیاد این فرد دچار کشیدگی رباط مچ پا شده است تا شکستگی. در ادامه اخذ شرح حال، از فرد در مورد پیچ خوردگی های قبلی مچ پا و انواع درمان های قبلی که انجام شده است. سوالاتی پرسیده می شود. برای پزشک مهم است که آیا فرد به دنبال پیچ خوردگی های قبلی مچ پا هنوز علائمی برای فرد باقی مانده است نیز مهم است. از فرد خواسته می شود تا برنامه تمرینی معمول و میزان مسابقات کنونی خود را هم شرح دهد.

پس از اینکه پیچ خوردگی اتفاق افتاد، ابتدا مچ پا دردناک شده و سپس بسته به شدت آسیب ممکن است تورم و کبودی در قسمت خارجی آن ایجاد شود. به طور معمول تورم در طی 24 ساعت بعدی بیشتر شده و دامنه حرکتی مچ پا را کاهش می دهد. درجه تورم و کبود شدگی ممکن است شدت آسیب ارتباط داشته باشد. ممکن است در موارد آسیب خفیف فرد بتواند بلافاصله پس از پیچ خوردگی راه رفته و به بازی ادامه دهد و یا در آسیب های با شدت بیشتر دچار لنگش شود و در مواردی اصلاً نتواند روی پای خود ایستاده و راه برود.

پزشک با معاینه فیزیکی که انجام می دهد قادر است با مشاهده محل تورم و درد، تا حدودی نوع رباط آسیب دیده را تشخیص دهد. در اکثریت موارد پیچ خوردگی، تورم و درد در قسمت جلویی و خارجی مچ پا ایجاد می شود. در آسیب های شدیدتر، ممکن است رباط های بیشتری همزمان آسیب ببینند که در آن صورت میزان تورم و درد هم بیشتر خواهد بود. هر چند که این نوع آسیب ها کمتر شایع است.

نکته: علائم پیچ خوردگی شامل: درد، تورم و گاهی کبودی مچ پا است.

اگر در حین معاینات درد موضعی روی ساختمان های استخوانی وجودداشته باشد، باید از نظر شکستگی های احتمالی بررسی های لازم انجام شود. اعصاب و عروق محل آسیب توسط پزشک معاینه می شوند.

گاهی تورم در قسمت های خارجی و بالاتر از محل پیچ خوردگی معمول مچ پا ایجاد می شود. میزان تورم در اینگونه موارد ممکن است رباط های بخش های بالایی مچ پا دیده باشند.

در ادامه پزشک با انجام تعدادی معاینات اختصاصی می تواند وجود آسیب در رباط های مچ پا را تایید و براساس آن شدت احتمالی آسیب را تخمین بزند. البته بلافاصله به دنبال آسیب، به دلیل درد و تورمی که وجود دارد، انجام این معاینات زیاد کمک کننده نیست و بهتر است در دو تا سه روز اول انجام نشود. بهترین زمان انجام معاینه برای تعیین سلامت رباط های مچ پا زمانی است که درد و تروم از بین رفته باشد که معمولاً سه تا پنج روز طول می کشد.

درمان

پس از پیچ خوردگی مچ پا روند درمان آغاز می شود. اولین فاز بلافاصله پس از پیچ خوردگی مچ پا شروع می شود. هدف این مرحله از درمان این است که با انجام اقدامات درمانی PRICE، درد و تروم مچ پا کنترل شده و منطقه آسیب دیده از صدمه بیشتر محافظت گردد. در طی این فاز می توان از مدالیته های فیزیوتراپی و دارو های ضد التهابی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسین نیز برای کاهش درد و تروم کمک گرفت.

PRICE   به معنی:

  • محافظت از اندام آسیب دیده
  • استراحت
  • یخ درمانی ( تا زمان کاهش التهاب روزانه به مدت 5 دقیقه به 5 دقیقه از یخ استفاده کنید)
  • بانداژ فشاری در موضع آسیب
  • بالانگه داشتن عضو آسیب دیده
درباره m.javadtavakkoli

محمد جواد توكلی کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی محض مربی رسمی فدراسیون بدنسازی دارای مدرک تافل و مترجم کتب ورزشی متخصص طراحی تمرین و زمانبندی عضو گروه تناسب اندام و آموزشی هت فیت

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *