روش های زیادی برای کاهش وزن وجود دارد که اکثراً می تواند به عواقب جبران ناپذیری منتهی شود. خیلی از خانم ها در باشگاه ها برای کاهش وزن خود پودر هایی را مصرف می کنند که اکثراً شامل آمفتامین ( شیشه ) است که علاوه بر کاهش وزن سریع، بدن فرد را در معرض نابودی کامل قرار می دهد. کاهش وزن نباید با سرعت زیاد انجام بپذیرد زیرا کاهش وزن سریع هم ممکن است نتایج خیلی خوبی را در پی نداشته باشد. عموماً افرادی که به دنبال کاهش وزن سریع هستند مشکلات کبدی و افتادگی پوست را هم تجربه خواهند کرد.

در مسیر کاهش وزن 4 نکته حائز اهمیت است:

1: کاهش کالری

2: کاهش وزن بدون گرسنگی

3: کاهش اشتها

4: بهبود سلامت جسمی و فیزویولوژیکی در زمان کاهش وزن

در ادامه 3 گام معرفی می شود که کمک فراوانی در کاهش وزن می کند این 3 گام عبارتند از:

1:  کاهش مصرف کبوهیدرات به ویژه قند های ساده

مصرف بیش از حد قند های ساده منجر به افزایش ترشح انسولین می شود که نقش مهمی را در ذخیره سازی چربی در بدن دارد. همچنین، کاهش مصرف نشاسته هم باید در روند کاهش وزن مدنظر قرار بگیرد. کاهش مصرف این مواد باعث کاهش اشتها در فرد هم می شود که در این صورت تمایل زیادی به مصرف غذا به صورت پی در پی ندارد. پژوهش ها نشان می دهد که تازمانی بتوان مصرف کربوهیدرات را پایین نگه داشت، کاهش وزن به راحتی صورت می پذیرد. همچنین، رژیم های کم کربوهیدرات رابطه مستقیمی با کاهش فشار خون، کاهش کلسترول خون و کاهش قند خون دارند.

 

2: مصرف پروتئین، چربی های سالم و سبزیجات

وعده های غذایی افراد برای کاهش وزن باید شامل پروتئین، چربی های سالم و سبزیجات هم باشد. براساس مطالعات صورت گرفته مصرف پروتئین باعث افزایش متابویسیم و کالری سوزی تا 100 کالری در روز می شود. علاوه براین، مصرف پروتئین باعث سیری فرد می شود که میل به غذا را کم می کند. این موضوع در مورد سبزیجات هم صدق می کند. مصرف سبزیجات علاوه براینکه منبعی خوبی از ویتامین ها و املاح معدنی است، فیبر موجود در سبزیجات احساس سیری در فرد را افزایش می دهد که این موضوع میل به غذارا کاهش می دهد.
مصرف چربی بر خلاف عقیده ی عموم، باعث چاقی نمی شود به شرط آنکه از چربی های سالم و غیر اشباع استفاده شود. براساس مطالعات انجام گرفته، مصرف چربی های سالم علاوه بر نقش خود در ساختمان هورمون ها، باعث کاهش کلسترول بد خون می شود و این موضوع در روند کاهش وزن مهم است.

3: شرکت در تمرینات مقاومتی

برای کاهش وزن، انجام تمرینات مقاومتی در کنار رژیم غذایی بسیار مهم است. براساس مطالعات انجام شده افرادی که در کنار رژیم غذایی از تمرینات مقاومتی استفاده می کنند بالای 90 درصد کاهش وزن بیشتری را نسبت به افرادی که تمرین نمی کنند تجربه می کنند. همچنین، تمرینات مقاومتی باعث افزایش توده عضلانی می شود که همین موضوع در حالت استراحت باعث کالری سوزی در فرد می شود. انجام تمرینات مقاومتی و تمرینات باشدت بالا سه روز در هفته ضروری است.

درباره ahmadrezavarzandeh

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *