داشتن تغذیه ی سالم نقش اساسی در سلامتی بدن در هر سنی دارد. این نقش زمانی پررنگ تر می شود که فرد در سنین بالاتر است و باید به درستی و دقیق روند مصرف غذایی خود را کنترل کند. برساس انجمن سلامت آمریکا تمامی افراد در همه ی سنین باید راهنمایی های زیر را برای سالم بودن رعایت کنند.

1: هر فرد در طول زندگی خود باید یک الگوی غذایی مناسب را براساس نوع فعالیت روزانه خود دنبال کنند. یکی از ستون های مهم یک برنامه ی تغذیه، محاسبه ی کالری فرد است. برای مثال، کالری مصرفی فردی که در طول بی تحرک است و فقط روی صندلی در اداره نشسته، با کالری فرد که در هفته به فعالیت ورزشی می پردازد متغییر است. همچنین، در یک برنامه ی غذایی باید تعادل تمامی مواد غذایی اصلی مثل: کربوهیدرات، پروتئین و چربی رعایت شود. تا فرد مشکلی از نظر کمبود انرژی و خستگی در طول روز نداشته باشد.

2: هر فرد در برنامه ی غذایی خود باید تنوع غذایی را رعایت کند. برای مثال، در یک برنامه ی غذایی باید تمامی غذاها مثل، گوشت سفید و قرمز، سبزیجات، میوه جات، غلات و لبنیات وجود داشته باشد. و تا حدامکان از مصرف چربی های مضر مانند، چربی های ترانس و چربی های اشباع پرهیز شود.

موارد گفته شده در بالا با افزایش سن باید بیشتر درنظر گرفته شوند. زیرا با افزایش سن میزان متابولیسم، بافت عضلانی و تراکم استخوانی متغییر خواهد بود و توجه به این نکات برای افراد با سنین بالا حائز اهمیت است.

1: اطمینان از مصرف مناسب کلسیم و ویتامین دی

کلسیم برای بسیاری از عملکرد های بدن یک فرد ضروری است. به ویژه برای یک فرد مسن، زیرا کلسیم بلوک های سازنده ی استخوان ها هستند. همچنین، برای حفظ سلامت استخوان ها مصرف ویتامین دی هم به اندازه ی کلسیم ضروری است. مصرف ویتامین دی به جذب کلسیم در بدن کمک می کند و به عملکرد های دستگاه های دیگر بدن مثل، سیستم عصبی و سیستم ایمنی کمک می کند. یک منبع مناسب برای دریافت ویتامین دی نور خورشید است. اما افراد مسن کمتر در معرض نور خورشید قرار می گیرند. بنابراین، این جور افراد باید ویتامین دی خود را از طریق مصرف لبنیات به دست بیاورند. مانند، مصرف شیر، پنیر، تخم مرغ و…

علاوه براین، ویتامین دی را می توان از سبزیجات برگ سبز و غذاهای دریایی به دست آورد. همچنین، اگر یک فرد مسن در تامین نیاز های ویتامین دی و کلسیم بدن خود از طریق غذا مشکل دارد، باید با تجویز پزشک مصرف مکمل این دو را شروع کند.

اطمینان از مصرف کافی ویتامین B12
ویتامین ب 12 نقش بسزایی در روند متابولیسم، ایجاد گلبول قرمز و عملکرد صحیح دستگاه عصبی دارد. کمبود این ویتامین در بدن ممکن است باید مشکلاتی از قبیل خارش پوست، کم خونی، مشکلات حافظه و خستگی است.
همچنین، جذب و دریافت ویتامین با افزایش سن و مصرف بعضی از دارو به علت بیماری های سالمندی مختل می شود. مصرف غذاهایی مانند، غلات، شیر، تخم مرغ و صدف می تواند تا حدی نیاز های سالمندان به این ویتامین را برطرف کند.
اطمینان از مصرف فیبر مناسب
فیبر برای سلامت دستگاه گوارش و جلوگیری بسیاری از بیماری های مرتبط با دستگاه گوارش مفید است بیماری مانند، یبوست ممکن است در اثر عدم مصرف فیبر در رژیم غذایی بوجود بیاید این بیماری ممکن است در مرحله حاد نیاز به جراحی داشته باشد بویژه در افراد سالمندی که توجه زیادی به مصرف فیبر ندارند براساس مطالعات صورت گرفته در انجمن پزشکی ورزشی آمریکا، مصرف فیبر باعث کاهش کلسترول بد خون میشود همچنین مصرف فیبر باعث تنظیم قند خون وکاهش ریسک بیماری های قلبی و بیماری دیابت میشود براساس شواهد موجود فیبر ممکن است باکاهش ریسک سرطان در روده بزرگ ارتباط داشته باشد همچنین فیبر باعث میشود فرد احساس سیری کند و از پر خوری جلوگیری میکند که نقش بسزایی در کنترل وزن فرد دارد فیبر در میوه جات ، سبزیجات و حبوبات یافت میشود .
اجتناب از مصرف بیش از حد نمک ، چربی های مضر وقندهای ساده
مصرف بیش از حد این مواد ریسک افزایش فشار خون افراد را افزایش میدهد این مسئله در افراد مسن تر چشمگیر است همچنین بیماری هایی مانند بیماری قلبی و دیابت هم در اثر مصرف این مواد ممکن است بوجود بیاید برای جلوگیری از ایجاد این بیماری ها باید مصرف نمک را به حداقل رساند نمک در بیشتر غذاهای فرآوری شده مانند: فست فود ،غذاهای سرخ کرده وپرچرب و… بهترین مقدار مصرف نمک در روز به اندازه نصف قاشق چایخوری است . افراد مسن باید از مصرف چربی های اشباع یا مضر اجتناب کنند این چربی ها در غذاهایی مانند: غذاهای سرخ کردنی،کیک ها ویا مارگارین یافت میشود . مصرف شکر بیش از حد هم میتواند یک عامل خطرناک برای افراد مسن باشد زیرا مصرف بیش از حد شکر باعث ترشح هورمون انسولین میشود که به نوبه خود باعث ایجاد بیماری دیابت و چاقی میشود
توصیه های پایانی گروه هیت فیت
نیازهای غذایی باافزایش سن تغییر میکند داشتن یک برنامه غذایی سالم و مطمئن برای افراد جامعه بویژه افراد مسن ریسک بسیاری از بیماری ها ومشکلات را برای آنها کاهش میدهد .

درباره ahmadrezavarzandeh

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *